جدیدترین تصویر
 
جدیدترین آثار من
کتاب شناسی

mohsensharif.ir
فهرست زیر علاوه‌ بر رمان و مجموعه داستان منتشر شده، نوشته‌هايي‌ست که تاکنون از محسن شریف در نشریات سراسری و محلی به چاپ رسیده است

 
اخبار روز
بازخواني يك منشور

من، البته با دستي به قلم كه دارم نبايد پا را از گليم كاردستي‌ام درازتر كنم و به حوزه‌اي پا گذارم كه نه در شناسه ‌ام نه هم تجربه‌ام بوده و حاشا كه ادعاي نقد و تحلیل و نظر بازی باشد آن هم بر تألیف وسیع و فرازمندی که از دیباچه تا خاتمه اش معتبرترين سند بر خردورزي دانشورانه‌ي مؤلف است.

فلسفه در رباعي

بازخواني روايت خيام

دُردِ دَرد ...

یادش بخیر. دفعه ی دوم هم که دیدمش برازنده و رعنا بود، با نگاهی که از کشمکش درد بر می آمد، آمیخته با بلور اشک ، نه این که پُریادر ماتم ببارد.ماتم را برای ترحیم اش گذاشته بود اما به خود،بی تابانه از درون می پیچید.

به بهانه سال نو /حالا کلاه تو قاضی

فصل بهار اگر که مبنای تحول در طبیعت باشد و زمستان گردنه ی رخوت و بی برگی قرار است در پایان و خاتمه ی رخوت، سال، نو شود و زمان هلهله ای بشکوفد، زمین سبز برویاند و در این روند ناگزیر اما که اسطوره ابدیت می سرایدش پرسشی اساسی در بین است که دگرگونیِ شکوفای طبیعت آیا چگونه وانمود ی در زندگی و حیات آدم خواهد داشت؟

داستان من

سال‌ها پيش، وقتي كه اولين دفتر نقشه كشي را در بلوار دهقان در بوشهر دائر كردم معلوم شد ضرورت بسيار ديرهنگامي تحقق يافته است و اين ضرورت، بازگشت نظم و نسق در خانه‌سازي و معماري شايد شد.

در همنشینی حافظ

جامعه را به گفته‌اي تمامي يك انسان مي‌دانند، گفته‌‌اي كه تمامي يك انسان از تمامي انسان‌ها ساخته شده، برابر كل آن‌ها ارزش دارد، ارزش هر يك از آن همه نيز با او برابر است.
اين گفته شايد جامع‌ترين تا وسيع‌ترين تعريف اجتماعي آدم باشد.

تکانه های تاریخ

حرف دل گفتني با دوست
براي دكتر عباس عاشوري نژاد
محسن شریف - «هميشه وقتي كه سايه پشت سر باشد رو به جانب نور است. نور هم نماد رهائي و آسايش بايد باشد» اين گفته را مي شود به مثابه قانون يا انگيزه بر تمام شئون هستي تعميم اش داد، از جمله بر سلسله ی حيات آدم، كه فراسوي اش به گفته‌ي دانشمندانِ خوش باور به مراتب تعالي بوده، از اسطوره تا ميانه و معاصر تا در انبوه خطرهاي مهاجم باقي ماند.

روایت تولد

.محسن شریف - پیغام تدبیرافشانه گرانه در نمایشِ راه بندان نمایش پشت در پشت پرده ها ونقشه ها، پیغام در نگارش مؤلفه های عرفان وجامعه شناسی و فلسفه و هنر، پیغام درمدرسه ، در اداره تا دانشگاه و دست به دست فدراسیون . که این ها همه اهتمام شورا انگیزی پشت شان بوده است ، به همت مدیر دانشمند و همکاران ِفرهیخته ی مهر آیین تا فراهم گردیده

خطابه ی نخستین سرسالی

به یاد منوچهر آتشی

متن يك مصاحبه

گفت‌وگوي خبرنگار روزنامه‌ي اعتماد ملي با محسن شريف

س – نیازی به تاکید خود شما نیست و ایجاز در آثارتان را باورم ، چه بسا ، اگر مثلاً داستان بلند 90 صفحه ای « آس نحس » دستمایه نویسنده ی دیگر قرار می گرفت، با صفحاتی افزون تر روبرو بودیم . می خواهم این را بپرسم که چطور شد محسن شریف ، شیوه داستان نویسی رئالیستی و مملو از اطناب و نقالی گری رسول پرویزی که دست بر قضا آن روزها بسیار هم خواننده ی خاص و عام داشت – یا راه صادق چوبک و فضای ناتورآلیستی در ، آثار او – هر دو از نویسندگان صاحب نام همشهری و نسل قبل از شریف به حساب می آیند و می توانستند تاثیری به سزا بر او بگذارند – را دنبال نکرد و به زبانی مدرن متفاوت رسید .
ج- خیلی دلم می خواهد برابر این سئوال روشن جواب درخور داشته باشم که اگر نشد در این مضیقه است که واژه های درخور نیافته ام اما هرچه باشد ابتدا لازم است به گذشته برگردیم...

  صفحه بعدی